Lupus Hastalığı Nedir

lupusa-karşı-faydalı-bitkiler
Sistemik Lupus Hastalığı
30 Ocak 2017
lupusa-karşı-faydalı-bitkiler
Sistemik Lupus Hastalığı Nedir
6 Şubat 2017

Lupus Hastalığı Nedir

lupusa-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

lupusa-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Lupus Hastalığı Nedir

Lupus Hastalığı Nedir, Lupus Hastalığı, Lupus, Lupus Belirtileri, Lupus Belirtileri Nelerdir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Lupus Nedir 

Lupus hastalığı ( sistemik lupus eritematozus ) otoimmün bir hastalıktır. Lupus sıcak, soğuk ya da mikrop nedeniyle oluşmaz. İmmün ( bağışıklık ) sisteminin kendi dokularına saldırması sonucu oluşur. Bağışıklık sistemi kendi hücrelerini sanki bir mikrop gibi algılar ve onları yok etmeye çalışır. Bağışıklık sisteminin bunu neden yaptığı tam olarak anlaşılamamıştır.

Lupus Ölümcülmüdür 

Lupus hastalığı tedavilerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Lupus nedeniyle ölüm nadirdir. Uygun tedaviyle 5 yıllk yaşam % 97, 10 yıllık yaşam % 93, 15 yıllık yaşam % 83 tür. Yani hastaların % 83 lük gibi büyük bir kısmı 15 yıldan daha fazla yaşamaktadır. Bu hastaların büyük çoğunluğu normal sağlıklı bir insan kadar uzun ömürlü yaşamaktadır. Lupus hastalığı için alınan bazı ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyonlara karşı direnci azaltır. Bu nedenle özellikle yaşlı kişilerde ölümcül zatürre, pnömoni gibi hastalıklar oluşabilmektedir.

Lupus Bulaşıcımıdır 

Lupus virüs, bakteri enfeksiyonları nedeniyle oluşmaz. Dolayısıyla lupus bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak ailede br kişide varsa diğer bireylerde de genetik eğilimden dolayı lupus hastalığı görülebilir. Bu genetik yatkınlıktan dolayı olur yoksa diğer kişiden bir başkasına lupus bulaşmaz.

Lupus Belirtileri Nelerdir 

Lupus çok sayıda belirtiye neden olur. Ancak bu belirtiler bir çok başka hastalıkta da görülebilmektedir. Dolayısıyla teşhis koyarken çok dikkatli olunmalıdır. Lupus belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

El , kol ve ayak eklemlerinde iltihap , ağrı

Yanaklarda ve güneş alan deri bölgelerinde oluşan cilt lekeleri

Nefrit ( böbrek iltihabı )

Kilo kaybı , saç dökülmesi , ateş

Ruhsal hastalıklar, sara krizleri

El ve ayaklarda soğuma

Göğüs ağrısı ( nefes alıp verildiğinde – akciğer zarının iltihaplanmasına bağlı ) ve mide ağrısı

Lupus Hastalığı Tedavisi Varmıdır 

Lupus çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Ancak hastaların çoğunluğunda klasik tedaviyle tam tedavi gerçekleşmez. İlaçlar bırakıldığında lupus hastalığı tekrarlar.

Lupus tedavisi için son zamanlarda bitkisel bir ilaç geliştirilmiştir. Çörek otu , meyan kökü gibi bitkilerin karışımından oluşturulan bu doğal formülün lupus şikayetlerini giderebildiği belirtilmektedir. Araştırmacılar lupus tedavisi için bu bitkisel karışımdan hastalara günde 3 kez ağız yoluyla verilmesini önermektedirler. Kısa zaman önce Türkiye’de de lupus tedavisi için kullanıma sunulan bu bitkisel formül , anlatılanlara göre bağışıklık sistemini düzenleyerek etki göstermektedir. Formül içindeki güçlü iltihap giderici bitkiler sayesinde derideki lupus lekeleri , eklem ağrıları. Aynı zamanda böbrek ve kalp şikayetleri ortadan kalkabilmekte ya da hafifleye bilmektedir.

Lupus Hastalığı Nedir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Lupus Hastalığı Nedir, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.