lupusa-karşı-faydalı-gelen-bitkiler
Sistemik Lupus Tedavisi
9 Haziran 2016
lupusa-karşı-iyi-gelen-bitkiler
Lupus Nefriti
9 Haziran 2016

Lupus

lupus-hastalığına-iyi-gelen-bitkiler-nelerdir

lupus-hastalığına-iyi-gelen-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Lupus

Lupus hastalığı hakkında bilgilerin bulunduğu makaleyi okuyabilir ve lupus hastalığı bitkisel ürün tavsiyelerini inceliyebilirsiniz.

Lupus Nedir ?

Birbirinden farklı birçok şikayete neden olan bir hastalıktır. Hastalarında deri döküntüleri, eklem iltihabı, kansızlık, sara nöbetleri veya psikolojik hastalıklar görülebilir. Kalp, akciğer, böbrek gibi organlarda çeşitli sorunlara neden olabilmektedir.

Lupus Hastalığı Neden Olur ?

Hastaların şikayetlerine vücudun kendi bağışıklık sistemi neden olur. Mikroptan, sıcaktan ya da soğuktan dolayı oluşmaz. Bağışıklık sistemimiz bilmediğimiz nedenlerle kendi dokularını düşman gibi algılar ve bunlara saldırır. Hastalarında bağışıklık sistemi anormal bir şekilde çalışır. Bağışıklık sistemi normalde kişiyi mikroplara, enfeksiyonlara karşı korumakla görevlidir. Hastalığında ise bağışıklık sistemi görevini şaşırmış ve kendi dokusunu sanki bir mikrop, bir zararlı gibi algılamaktadır. Bunun neden yapmaktadır, işte bunu kesin olarak bilemiyoruz. Stres, kalıtsal nedenler, çevre ve hormonal değişikliklerin neden olabileceği belirtilmektedir.

Lupusun Belirtileri

Hastalığının çok sayıda belirtisi vardır. Hastalığını bir kişide teşhis etmek kolay değildir. Çünkü çok sayıda belirti vardır ve bu belirtiler başka hastalıklarla karıştırılabilir. Bu nedenle doktorun teşhis koyarken çok dikkatli olması gerekir. Aşağıda hastalığın belirtileri sıralanmaktadır ;

– Yanaklarda ve güneş alan deri bölgelerinde oluşan cilt lekeleri

– El, kol ve ayak eklemlerinde iltihap, ağrı

– Nefrit ( böbrek iltihabı )

– Kilo kaybı, saç dökülmesi, ateş

– El ve ayaklarda soğuma

– Ruhsal hastalıklar , sara krizleri

– Göğüs ağrısı ( nefes alıp verildiğinde – akciğer zarının iltihaplanmasına bağlı ) ve mide ağrısı

Lupus Tanısı Nasıl Konur

Bir kişide bu hastalık olup olmadığını öğrenmek için çeşitli laboratuvar testleri yapılır. ANA ( antinükleer antikor ) testi hastalar da her zaman pozitif çıkar. Bu şekilde hastalık tanısı kesin olarak konulur.

Lupus Kimlerde Görülür ?

Yüzbinkişiden kırk – elli kişide görülür. Yani her yüzbin kişiden ellisi hastasıdır. Hastalığı kadınlarda 4-5 kat daha fazla görülür. Hastalarının büyük çoğunluğu ( % 80 i ) kadındır.

Lupus Hastalığı Tedavisi

Tedavi için en önemli ilaç kortizondur. Kortizon bağışıklık sisteminin aşırı çalışmasını baskılayarak şikayetlerini hafifletir ya da giderir. Ancak kortizon uzun süre kullanıldığında şişmanlık, deri incelmesi, şeker hastalığı gibi ciddi yan etkilere yol açmaktadır. Ayrıca Bazı hastalarda kortizon yeterli etkiyi göstermemektedir. Bu durumlarda azotioprin, siklosporin gibi daha ağır ilaçlar verilir. Bunların da ilerleyen zamanlarda bir çok yan etkileri ortaya çıkar. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini baskıladığından lupus hastaları grip, zaturre gibi enfeksiyonlara kolayca yakalanabilir.

Hastalık her zaman aynı şiddette seyretmez. Hastalar sıklıkla bazı dönemlerinde rahattır, hastalık şikayetleri hafifler ya da tamamen ortadan kalkar. Hastalığı bu şekilde sürekli inişli çıkşlı bir grafik sergiler. Hastalık şikayetlerinin az olduğu dönemlerde tedavi dozu azaltılabilir ya da doktor önerisine bağlı olarak tedaviye ara verilebilir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.