lupusa-karşı-iyi-gelen-bitkiler
Lupus Nefriti
9 Haziran 2016
lupusa-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir
Lupus Hastalığı
9 Haziran 2016

Lupus Belirtileri

lupus-hastalığına-iyi-bitkiler-nelerdir

lupus-hastalığına-iyi-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Lupus Belirtileri

Lupus belirtileri hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Lupus belirtileri hakkında detaylı bilgiyi uzman bir hekimden almanız gerekmektedir.

Lupusun belirtileri sorusundan önce lupus hakkında en merak edilen diğer soruları da kısaca cevaplamak gerekir. Bu sorular ve cevapları makalenin devamında yer almaktadır. Makaleyi okuyarak sizde bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Bu makale bilgi amaçlı yazılmıştır. Kesin tanı için uzman hekime danışmanız daha doğru olacaktır.

Lupus Nedir ?

Lupus hastalığı ( sistemik lupus eritematozus ) otoimmün bir hastalıktır. Lupus sıcak, soğuk ya da mikrop nedeniyle oluşmaz. İmmün ( bağışıklık ) sisteminin kendi dokularına saldırması sonucu oluşur. Bağışıklık sistemi kendi hücrelerini sanki bir mikrop gibi algılar ve onları yok etmeye çalışır. Bağışıklık sisteminin bunu neden yaptığı tam olarak anlaşılamamıştır.

Lupus Bulaşıcımıdır ?

Lupus virüs, bakteri enfeksiyonları nedeniyle oluşmaz. Dolayısıyla lupus bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak ailede br kişide varsa diğer bireylerde de genetik eğilimden dolayı lupus hastalığı görülebilir. Bu genetik yatkınlıktan dolayı olur yoksa diğer kişiden bir başkasına lupus bulaşmaz.

Lupus Ölümcülmüdür ?

Lupus hastalığı tedavilerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Lupus nedeniyle ölüm nadirdir. Uygun tedaviyle 5 yıllk yaşam % 97, 10 yıllık yaşam % 93, 15 yıllık yaşam % 83 tür. Yani hastaların % 83 lük gibi büyük bir kısmı 15 yıldan daha fazla yaşamaktadır. Bu hastaların büyük çoğunluğu normal sağlıklı bir insan kadar uzun ömürlü yaşamaktadır. Lupus hastalığı için alınan bazı ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyonlara karşı direnci azaltır. Bu nedenle özellikle yaşlı kişilerde ölümcül zatürre, pnömoni gibi hastalıklar oluşabilmektedir.

Lupusun çok farklı belirtileri mevcuttur. Lupusun belirtileri diğer bazı hastalık belirtileriyle benzer olduğu için teşhis koyarken dikkatli olunmalıdır. Lupus belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

Lupus belirtileri diğer bazı hastalık belirtileriyle benzer olduğu için teşhis koyarken dikkatli olunmalıdır.

Lupus belirtileri aşağıda sıralanmıştır :

1- Deride cilt lekeleri, kızarıklık

2- Eklemlerde iltihap ve ağrı

3- Böbrek iltihabı ( nefrit )

4- Ateş, kilo kaybı, saç dökülmesi

5- Sara epilepsi krizler, ruhsal şikayetler

6- ANA (antinükleer antikor) testinin pozitif çıkması

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.