lupus-hastalığına-iyi-bitkiler-nelerdir
Lupus Belirtileri
9 Haziran 2016
lupusa-karşı-faydalı-gelen-bitkiler
Sistemik Lupus Bitkisel Tedavi
5 Eylül 2016

Lupus Hastalığı

lupusa-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

lupusa-karşı-faydalı-bitkiler-nelerdir

Uzman Desteği Alın

Lupus Hastalığı

Lupus hastalığı hakkında merak ettiğiniz her şeyin bulunduğu makaleyi okuyabilir ve lupus hastalığı bitkisel ürünlerini incelebilirsiniz.

Lupus nedir ?

Lupus hastalığı ( sistemik lupus eritematozus ) otoimmün bir hastalıktır. Lupus sıcak, soğuk ya da mikrop nedeniyle oluşmaz. İmmün ( bağışıklık ) sisteminin kendi dokularına saldırması sonucu oluşur. Bağışıklık sistemi kendi hücrelerini sanki bir mikrop gibi algılar ve onları yok etmeye çalışır. Bağışıklık sisteminin bunu neden yaptığı tam olarak anlaşılamamıştır.

Lupus Bulaşıcımıdır ?

Lupus virüs, bakteri enfeksiyonları nedeniyle oluşmaz. Dolayısıyla lupus bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak ailede br kişide varsa diğer bireylerde de genetik eğilimden dolayı lupus hastalığı görülebilir. Bu genetik yatkınlıktan dolayı olur yoksa diğer kişiden bir başkasına lupus bulaşmaz.

Lupus Ölümcülmüdür ?

Lupus hastalığı tedavilerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Lupus nedeniyle ölüm nadirdir. Uygun tedaviyle 5 yıllk yaşam % 97, 10 yıllık yaşam % 93, 15 yıllık yaşam % 83 tür. Yani hastaların % 83 lük gibi büyük bir kısmı 15 yıldan daha fazla yaşamaktadır. Bu hastaların büyük çoğunluğu normal sağlıklı bir insan kadar uzun ömürlü yaşamaktadır. Lupus hastalığı için alınan bazı ilaçlar bağışıklık sistemini zayıflatarak enfeksiyonlara karşı direnci azaltır. Bu nedenle özellikle yaşlı kişilerde ölümcül zatürre, pnömoni gibi hastalıklar oluşabilmektedir.

Lupus Belirtileri nelerdir ?

Lupus çok sayıda belirtiye neden olur. Ancak bu belirtiler bir çok başka hastalıkta da görülebilmektedir. Dolayısıyla teşhis koyarken çok dikkatli olunmalıdır. Lupus belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

– Yanaklarda ve güneş alan deri bölgelerinde oluşan cilt lekeleri

– El , kol ve ayak eklemlerinde iltihap , ağrı

– Nefrit ( böbrek iltihabı )

– Kilo kaybı , saç dökülmesi , ateş

– El ve ayaklarda soğuma

– Ruhsal hastalıklar, sara krizleri

– Göğüs ağrısı ( nefes alıp verildiğinde – akciğer zarının iltihaplanmasına bağlı ) ve mide ağrısı

Lupus Hastalığı Tedavisi Varmıdır ?

Lupus çeşitli ilaçlarla kontrol altına alınabilmektedir. Ancak hastaların çoğunluğunda klasik tedaviyle tam tedavi gerçekleşmez. İlaçlar bırakıldığında lupus hastalığı tekrarlar.

Lupus tedavisi için son zamanlarda bitkisel bir ilaç geliştirilmiştir. Çörek otu , meyan kökü gibi bitkilerin karışımından oluşturulan bu doğal formülün lupus şikayetlerini giderebildiği belirtilmektedir. Araştırmacılar lupus tedavisi için bu bitkisel karışımdan hastalara günde 3 kez ağız yoluyla verilmesini önermektedirler. Kısa zaman önce Türkiye’de de lupus tedavisi için kullanıma sunulan bu bitkisel formül , anlatılanlara göre bağışıklık sistemini düzenleyerek etki göstermektedir. Formül içindeki güçlü iltihap giderici bitkiler sayesinde derideki lupus lekeleri , eklem ağrıları. Aynı zamanda böbrek ve kalp şikayetleri ortadan kalkabilmekte ya da hafifleye bilmektedir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.