Lupus Nefriti Evreleri

lupusa-karşı-faydalı-gelen-bitkiler-nelerdir
Lupus Nefriti Bitkisel Tedavisi
9 Eylül 2016
lupusa-hangi-bitkiler-iyi-gelir
Lupusa İyi Gelen Bitkiler
10 Ekim 2016

Lupus Nefriti Evreleri

lupusa-karşı-iyi-gelen-bitkiler

lupusa-karşı-iyi-gelen-bitkiler

Uzman Desteği Alın

Lupus Nefriti Evreleri

Lupus nefriti evreleri hakkında yazılmış bilgi amaçlı makale. Lupus nefriti hakkında bilgi amaçlı yazılmış makale kesin tanı içermez. Lupus nefriti hakkında detaylı bilgi için uzman hekime danışmanız gerekmektedir. Bu sayede hastalığın evresi hakkında daha doğru bir teşhis ortaya çıkacaktır.

Lupus nefriti evreleri makalenin devamında yer almaktadır. Lupus nefriti evreleri ana olarak 4 tanedir. Bunlar makalenin devamında evreler ve açıklamaları ile kısaca anlatılmaktadır.

1- Class-I Minimal Mezengial LN

İmmünsüpresif tedavi gerektirmemektedir.Destekleyici tedavi ile takip edilir. Destekleyici tedavi kapsamında tansiyonu<130/80mmHg olacak şekilde antihipertansif tedavi düzenlenmesi ve öncelikli olarak ACE inhibitörleri ve/veya ARB grubu ; hiperlipidemi, hiperkolesterolemi varlığında statin grubu ilaçların kullanılmasını kapsar. Bunun yanında ek sorunlar varsa onları önlemeye yönelik tedavilerde ilave edilir.

2- Class-II Mezengial Proliferatif LN

İdrarda protein atılımı 1000mg/gün’ün altında ise destekleyici tedavi, 1000mg/gün’ün üzerinde proteinüri söz konusu ise tekli olarak kortikosteroid tedavisi denenebilir.

3- Class-III Fokal, Class-IV Diffüz LN

Agresif seyretmesi ve tedavisiz kalması ya da yetersiz tedavi durumunda kronik böbrek yetmezliğine hızla ilerlemektedir. Bu nedenle kortikosteroid ve immünsüpresif tedavi destekleyici tedaviye ilave edilir. İmmünsüpresif ilaç sıklıkla siklofosfamid veya mikofenolat tuzu olacaktır. Azatiyopürin ikinci sıra ilaç olarak kullanılır.

4- Class-V Membranöz LN

Histolojisi itibari ile class-III ve IV kadar agresif seyirli değildir. Genellikle tekli kortikosteroid tedavisi ile takip edilir.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.